Teachers

HEADMASTER

Santanu Kundu

M.A., B.Ed., M. Phil(ENGLISH)

BENGALI

  1. Saikat Patranobis

    M.A., B.Ed.

  2. Basabdatta Banerjee

    M.A., B.Ed.

  3. Manashi Barua

    M.A., B.Ed.

  4. Ruma Singha

    M.A., B.Ed.

  5. Safar Uddin Mondal

    M.A., B.Ed.

  6. Vacant (Upper Primary Category)

ENGLISH

  1. Snehanshu Sekhar Mukherjee

    M.A., B.Ed.

  2. Swapan Kumar Bagchi

    M.A., B.Ed.

  3. Anasua Ray Chakraborty

    M.A., B.Ed.

  4. Silabrata Bhattacharyya

    B.A. (HONS.)

  5. Anusuya Das

    M.A., B.Ed.

MATHEMATICS

  1. Subhas Chandra Roy

    B.Sc. (HONS.)

  2. Sudarson Mondal

    M.A., B.Ed., M.A.(Pol. Sc.)

  3. Susanta Podder

    M.Sc., B.Ed.

  4. Vivekananda Pramanik

    M.Sc., B.Ed.

  5. Vacant (PG Category)
  6. Vacant (PG Category)

STATISTICS

  1. Susanta Podder

    M.Sc., B.Ed.

PHYSICS

  1. Dr. Nemai Mondal

    M.Sc., B.Ed., Ph.D

  2. Dr. Subhankar Saha

    M.Sc., B.Ed., Ph.D | (National Teacher Awarded 2016)

  3. Vivekananda Pramanik

    M.Sc., B.Ed.

  4. Vacant (Upper Primary Category)

CHEMISTRY

  1. Amit Sadhukhan

    M.Sc., B.Ed.

  2. Tanima Das

    M.Sc., B.Ed.

  3. Pulok Halder

    M.Sc., B.Ed.

  4. Vacant (PG Category)

BIOLOGY

  1. Koushik Adhikary

    M.Sc., B.Ed. (Botany)

  2. Babli Sur

    M.Sc., B.Ed. (Zoology)

  3. Moumita Ghosh

    M.Sc., B.Ed.

  4. Vacant (Secondary Category)

COMP. SC.

  1. Bikash Banik

    B.Sc.(Hons), MCA., B. Ed.

HISTORY

  1. Avijit Bhattacharjee

    M.A., B.Ed.

  2. Subhasish Paul

    M.A., B.Ed.

  3. Haradhan Mahato

    M.A., B.Ed.

  4. Malay Mondal

    M.A., B.Ed.

GEOGRAPHY

  1. Atindra Kumar Pramanik

    M.A., B.Ed.

  2. Baisakhi Saha Mondal

    M.Sc., B.Ed.

COMMERCE

  1. Sujay Kumar Sarkar

    M.COM., B.Ed.

  2. Kalyan Ghosh

    M.COM., M.Ed.

  3. Kunal Dey

    M.COM., B.Ed.

ECONOMICS

  1. Sarbani Dey

    M.A., B.Ed.

COMP. APPLICATION

  1. Subhabrata Bakshi

    MCA., B. Ed.

PHILOSOPHY

  1. Pinki Khatun

    M.A., B.Ed.

POLITICAL SCIENCE

  1. Smarti Roy

    M.A., B.Ed.

SANSKRIT

  1. Sastick Deb Bhattacharyya

    M.A., B.Ed.

  2. Madhusudan Khan

    M.A., B.Ed.

  3. Aparajita Panda

    M.A., B.Ed.

ART & CRAFT

  1. Abhra Chattopadhyay

    B.Sc.(Hons), PGBT.

  2. Archit Roy

    M.A. B.Ed.

HEALTH & PHYSICAL EDUCATION

  1. Dipankar Gayen

    B.A.(Hons), B.P. Ed.

  2. Dr. Pradip Kumar Paul

    B.Sc. M.PEd, Ph.D.

TEACHERS OF ENGLISH MEDIUM

  1. Dr. Rabindranath Bose

    M.Sc (PHY), B.Ed., Ph.d., (Retd. Headmaster)

  2. Sri Dibakar Goswami

    M.A. (Bengali), B.Ed.

  3. Smt. Suvra Nandi

    M.Sc., B.Ed.

  1. Sri Nilanjan Dutta

    M.Sc. (Chemistry), B.Ed.

  2. Smt. Mousheli Banerjee

    M.Sc. (Maths), B.Ed.

  1. Sri Subrata Ghosh

    B.A. (Hons. - English), P.G.DIP (Mass Com.)

  2. Sri Sanjiban Ghosh

    M.Sc. (Math)

PARA TEACHERS

  1. Sri Partha Sarathi Bhattacharya,

    M.A. (English), D.El.Ed

  2. Smt. Purnima Roy

    M.A.(Hist., Phil.), B.Ed.

  3. Sri Indranil Saha

    B.Sc., D.El.Ed.

  4. Smt. Sutapa Banerjee

    M.A. (Geography), D.El.Ed.

  5. Smt. Madhumita Mukherjee

    M.A. (Beng.). B.Ed.

COMPUTER TEACHERS (PART-TIME)

  1. Sri Ankan Bhattacharjee

    B.Com., MCA, B.Ed.

  2. Sumitra Das

    B.Sc., MCA.

  3. Sri Shamik Biswas

    B.A./CITA.

PART-TIME TEACHERS

  1. Sri Sumit Talukdar

    B.A. (H)(English)

  2. Sri Arindam Chakraborty

    M.A. (Bengali)

  3. Smt. Debasree Dutta

    M.Sc. (Nutrition)

NCC

  1. Associate NCC Officer T/O: Dr. Pradip Kumar Paul

    Troop No.: 408, 49 BENGAL - BN, NCC

NON TEACHING STAFF

  1. Sri Shyamal Karmakar

    H.S.

  2. Sri Biswajit Saha

    H.S.

  3. Sri Jang Bahadur Thapa

    B.A. (H) MLIS., B.Ed.

  4. Sri Pankaj Roy

    B.Com.

LIBRARIAN

  1. Sri Asish Kumar Saha

    B.Lib.

CLERK

  1. Pritilata Biswas

    M.P.

  2. Vacant